Międzygminny program rewitalizacji doliny Czarnej Przemszy - "Wspólna rzeka"

Dane o rzece Czarnej Przemszy


Powierzchnia zlewni A = 1054 km2

Długość rzeki L = 86,87 km


Obwód zlewni P = 201,5 km


Średni przepływ SSQ od 1,03 (Piwoń) do 4,56 m3/s (Radocha).


Przeciętne roczne sumy opadów w zlewni  od 675 do 750 mm


 Źródło: D. Absalon

Czarna Przemsza - prawy dopływ, źródłowy Przemszy. Źródła rzeki znajdują się na wysokości 385 m n.p.m. w Bzowie, dzielnicy Zawiercia, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Głównymi prawobrzeżnymi dopływami są Brynica i Bolina, zaś lewobrzeżnymi Mitręga, Trzebyczka i Pogoria. Czarna Przemsza płynie przez Próg Woźnicki, Garb Tarnogórski i Wyżynę Śląską. Od miejsca, w którym wpada do niej Brynica w Sosnowcu - stanowi granicę między wywodzącym się z Małopolski Zagłębiem Dąbrowskim a Śląskiem.

 


Nad rzeką leżą miasta: Poręba, Siewierz, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Sosnowiec i Mysłowice. W Przeczycach znajduje się zbiornik retencyjny zaopatrujący w wodę mieszkańców Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i stanowiący rezerwę dla elektrowni Łagiszy mieszczącej się w Będzinie. W roku 2005, między Wojkowicami Kościelnymi i Dąbrową Górniczą do użytku został oddany Zbiornik Kuźnica Warężyńska, znany także jako Pogoria IV. Zbiornik ma chronić niżej położone tereny przed powodzią i przechwytywać ewentualną falę wezbraniową na Czarnej Przemszy. Poza wysokimi stanami rzeka całkowicie omija zbiornik płynąc korytem na zachód od jeziora.

Łączy się z Białą Przemszą w rejonie zbiegu Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna, tworząc rzekę Przemszę - tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy. W przeszłości (do połowy XIX w.) na wysokości obecnej dzielnicy Sosnowca - Niwki znajdował się port, do którego z powodzeniem dopływały barki z dość dużym zanurzeniem. Obecnie, wobec uregulowania rzeki na większej części długości (pierwsze prace nad regulacją jeszcze w okresie międzywojennym, główne przeprowadzono w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX w.) oraz zniknięciem części źródeł wobec eksploatacji przemysłowej, stan wody jest o wiele niższy niż w przeszłości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: „http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_Przemsza”

Powrót 

Copyright © wspolnarzeka.miasto.org.pl